Prelekcje

 

Prelekcje prowadzone przez Adama Gąsienicę odbywają się w tradycyjnej góralskiej chałupie, której wystrój stanowią autentyczne zbiory sztuki podhalańskiej. Opowieści o pierwszych osadnikach, zwyczajach pasterskich, legendach zbójnickich, muzyce i stroju przeplatane są prezentacją instrumentów oraz humorem góralskim. Zakres tematyki oraz dowcip dostosowany jest do wieku słuchaczy. Ilustrację do opowieści stanowią bogate zbiory rzemiosła artystycznego, pasterskich sprzętów użytkowych, strojów oraz instrumentów regionalnych.

Dopełnieniem opowieści jest prezentacja multimedialna, której pierwsza część zawiera stare fotografie, przedstawiające historię Zakopanego i okolic oraz postaci związane z regionem. Druga z kolei prezentuje panoramy tatrzańskie i jest jakby krótką wycieczką po górach z zaznaczeniem ciekawych szlaków oraz fauny i flory Tatr.

Prelekcja trwa około 1.5 godziny. Każdy z tematów po wcześniejszym uzgodnieniu można rozszerzyć na życzenie słuchaczy zgodnie z ich zainteresowaniami. Dodatkowo istnieje również możliwość zamówienia poczęstunku w trakcie prelekcji.

Grupy zorganizowane prosimy o wcześniejszą rezerwację telefoniczną terminu prelekcji. Goście indywidualni mogą dołączyć się do umówionej grupy. Wszystkie informacje dotyczące prelekcji w Izbie Regionalnej można uzyskać pod numerami tel. 609 098 022 lub 18 20 198 13.